Easy Polish Poznań - BLOG  

ZAPISZ SIĘ MAM PYTANIE            insta

BLOG

CHCESZ WEJŚĆ ZE SWOIM POLSKIM NA WYŻSZY POZIOM? ZRÓB TE 3 RZECZY!

Jakiś czas temu przeprowadziłam krótki wywiad z jednym z moich dawnych uczniów – Tamasem. Tamas jest z pochodzenia Węgrem, jednak mieszka i pracuje w Polsce. Z opanowaniem języka poradził sobie doskonale, dlatego chciałam wam przedstawić zasady, którymi się kierował ucząc się polskiego.

Pamiętam kiedy zaczęliśmy wspólne lekcje polskiego. Tamas od razu wiedział, jaki jest jego cel językowy i po co się uczy. Chciał zdać egzamin B2, który był mu potrzebny, aby móc rozpocząć pracę w polskich liniach lotniczych. Potrzebował jedynie 6 miesięcy, aby przygotować się do egzaminu certyfikatowego i zdać go z bardzo dobrym wynikiem (wszystkie części powyżej 90%)!

Podczas naszej ostatniej rozmowy zapytałam go, jakie są, jego zdaniem, 3 najważniejsze rzeczy, które trzeba zrobić, aby wejść na wyższy poziom biegłości ucząc się polskiego:

1) Cel, który jest twój – musisz sam siebie zapytać, dlaczego chcesz nauczyć się polskiego.

Być może planujesz zostać w Polsce na dłużej, znaleźć lepszą pracę lub swobodnie komunikować się po polsku z teściową. Każdy cel jest dobry, o ile jest dla ciebie ważny, jest ci bliski.

2) Zacznij dzisiaj – nigdy nie będzie idealnego momentu.

Znasz to, prawda? Brak czasu, za ciepło, za zimno, od stycznia, po wakacjach itp. Zacznij teraz, po prostu i nie szukaj wymówek!

3) Systematyczność.

Bądźmy szczerzy, wejście na wyższy poziom znajomości języka wymaga czasu i wysiłku. Tymczasem motywacji wystarcza ludziom zwykle na dwa tygodnie, w porywach na miesiąc. Dlatego tak ważne jest, aby wypracować w sobie nawyk systematycznej pracy. I nie, nie musisz spędzać nad polskim 2 godzin dziennie. Zacznij od 20 minut, ale rób to regularnie – minimum 3-4 razy w tygodniu.

Potrzebujesz dowodu i potwierdzenia? Obejrzyj fragmenty wywiadu z Tamasem i posłuchaj, jak mówi po polsku. Fragmenty tego wywiadu możecie oglądać na profilach szkoły:  Facebook Instagram


6 ŻYCIOWYCH SYTUACJI W KTÓRYCH PRZYDA CI SIĘ ZNAJMOŚĆ POLSKIEGO.

Jeśli mieszkasz już w Polsce, ale Twoja przygoda z nauką języka dopiero się zaczyna, polecam Ci na początek przyswoić sobie zestaw niezbędnego w kluczowych sytuacjach słownictwa. Dzięki temu poczujesz, że nie potrzeba wielu miesięcy nauki, aby poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Mam nadzieję, że mój e-book Ci w tym pomoże.

TYLKO DO SIERPNIA! MOŻESZ BEZPŁATNIE POBRAĆ E-BOOK "OGARNIJ SWOJE SPRAWY SAMODZIELNIE" TUTAJ.

Praktyczny e-book do nauki polskiego dla obcokrajowców „Ogarnij swoje sprawy samodzielnie” przedstawia sześć życiowych sytuacji w których przyda Ci się znajomość polskiego. 

  1 - Założenie konta w banku
  2 - Złożenie wniosku o kartę pobytu
  3 - Nadanie paczki 
  4 - Wynajem mieszkania
  5 - Wizyta u lekarza
  6 - Zakupy w aptece

Stworzyłam ten e-book z myślą o obcokrajowcach, którzy wkrótce po przybyciu do Polski zmagają się z pozoru błahymi sytuacjami życia codziennego. Ile razy słyszałam od moich uczniów, że mają problem z wynajęciem mieszkania, złożeniem dokumentów w urzędzie czy wysłaniem listu na poczcie. Powód? Bariera językowa. Czy tak musi być? Moim zdanie nie.

Jeśli uczyłeś/-łaś się kiedyś języka polskiego lub być może cały czas chodzisz na kurs i korzystasz z różnych podręczników dla osób początkujących, to z pewnością zauważysz, że na próżno szukać w nich słówek i wyrażeń, które pomogą ci w załatwieniu swoich spraw codziennych. To z kolei rodzi frustrację – uczysz się o narzędniku i bierniku, umiesz opowiedzieć o swojej rutynie dnia, ale żeby otworzyć konto w banku musisz prosić o pomoc polskich znajomych lub, co gorsza, korzystać z translatora. Czy to oznacza, że załatwienie swoich spraw w Polsce wymaga znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1? Moim zdaniem nie.

Ten e-book to zestaw 6 sytuacji komunikacyjnych, z którymi, prędzej czy później, zetknie się obcokrajowiec, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski. O ile twoje życie w Polsce byłoby łatwiejsze, w skali od 0 do 10, gdybyś umiał/-ła wyrazić siebie w tych sytuacjach? Przeczytaj koniecznie i daj mi znać!

Tylko do sierpnia! bezpłatnie pobierzesz: tutaj.

10 PORAD JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKA POLSKIEGO

Jeśli wydaje Ci się, że nauka języka obcego to wielogodzinne wykonywanie ćwiczeń gramatycznych i zakuwanie tysięcy słówek na pamięć, to jesteś w błędzie. Oczywiście możesz uczyć się w ten sposób, ale gwarantuję, że nie będzie to ani efektowne, ani efektywne.

Poniżej znajdziesz garść przydatnych wskazówek, w jaki sposób uczyć się języka polskiego i za bardzo się nie zmęczyć:-) Gotowi? to zaczynamy!

Czytaj więcej...

5 NAJWIĘKSZYCH BARIER W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

Cudzoziemcy mają różne powody, które motywują ich do nauki języka polskiego. Niektórzy pracują w Polsce, inni planują założyć rodzinę i pozostać w naszym kraju na dłużej. Istnieją również osoby, dla których nauka języków obcych jest pasją. Bez względu na powód rozpoczęcia przygody z językiem polskim, często pierwsze zniechęcenie pojawia się bardzo szybko. 

Dlaczego tak się dzieje? Jakie są największe bariery w nauce języka polskiego? Poniżej znajduje się 5 z nich, z którymi, w swojej pracy lektorskiej, spotykam się najczęściej. 

Czytaj więcej...

 Easy Polish, Poznań, Polska     kontakt@easypolish.com.pl     +48 697 260 783      Polityka prywatności