Easy Polish Poznań - BLOG  

ZAPISZ SIĘ MAM PYTANIE            insta

BLOG

NADCHODZĄCE WYDARZENIA.

Regularnie organizujemy wydarzenia dla obcokrajowców zamieszkujących w Poznaniu. Stwarzamy okazje by spędzić miło czas, poznać nowych ludzi, a także przybliżyć Wam język polski.

Poniżej znajdziesz listę nadchodzących wydarzeń oraz linki do zapisu. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, jednak rejestracja jest obowiązkowa!


♥ EGZAMIN PRÓBNY B1

KIEDY: 31.08, godz. 10:00    GDZIE: w szkole, ul. Mickiewicza 33/77-78, Poznań
ZAPISY: https://forms.gle/Cc9nKMKTZqXTVF9r8
Bezpłatny egzamin próbny dla osób planujących zdawać egzamin państwowy z języka polskiego. Lektor oceni Twój aktualny poziom znajomości polskiego i doradzi na czym skupić się podczas przygotowań do egzaminu.

LEKCJA PRÓBNA DLA POCZĄTKUJĄCYCH 

KIEDY: 5.09, godz. 18:30    GDZIE: w szkole, ul. Mickiewicza 33/77-78, Poznań
ZAPISY: https://forms.gle/6Qh3b4w9ypDjeJLS9
Bezpłatna lekcja próbna dla osób, które nie uczyły się dotąd języka polskiego. Odwiedź naszą szkołę, poznaj nasze metody nauczania.

SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO JEŻYCACH

TERMIN: 7.09, godz. 11:00    GDZIE: zbiórka na placu obok budynku Concordia ("Przystań Sztuki"), ul. Roosevelta 22
ZAPISY: https://forms.gle/yyggVYfHyy9FWnuL9
Spacer po Jeżycach, wyjątkowej dzielnicy Poznania, z przewodnikiem. Spacer (w języku angielskim) poprowadzi nasz lektor Artur - wielki pasjonat historii i architektury.

♥ LEKCJA PRÓBNA "Sprawdź swój poziom"

TERMIN: 17.09 18:00    MIEJSCE: w szkole, ul. Mickiewicza 33/77-78, Poznań
ZAPISY: https://forms.gle/72ebpZgMGST7unCg9
Spotkanie dedykowane tym, którzy już uczyli się języka polskiego i szukają okazji aby praktykować. Zapraszamy każdego, kto zna już język polski (zaczynając od poziomu komunikatywnego). Będziemy grać w proste gry i rozmawiać po polsku!

LEKCJA PRÓBNA DLA POCZĄTKUJĄCYCH 

KIEDY: 26.09, godz. 18:30    GDZIE: w szkole, ul. Mickiewicza 33/77-78, Poznań
ZAPISY: https://forms.gle/6Qh3b4w9ypDjeJLS9
Bezpłatna lekcja próbna dla osób, które nie uczyły się dotąd języka polskiego. Odwiedź naszą szkołę, poznaj nasze metody nauczania.

SPACER Z PRZEWODNIKIEM PO STARYM RYNKU

TERMIN: 5.10, godz. 10:00    GDZIE: zbiórka na schodach Ratusza, Stary Rynek
ZAPISY: 
Spacer po poznańskim Starym Rynku, zabytkowej dzielnicy Poznania. Spacer (w języku angielskim) poprowadzi nasza lektorka Karolina - certyfikowana przewodniczka. Na zakończenie spaceru dla chętnych koncert organowy w Farze.

3 MITY O EGZAMINIE B1

Zapraszamy na bezpłatny próbny egzamin B1 w naszej szkole. 31 sierpnia, 10:00. Obowiązuje rejestracja: https://forms.gle/7iSmHwNGkaKtmkTx5

Certyfikat B1 z języka polskiego – oto Święty Graal wielu obcokrajowców!

Trudno się dziwić – ten dokument otwiera w Polsce wiele drzwi: lepsza praca, studia na polskich uniwersytetach, ale przede wszystkim możliwość otrzymania karty stałego pobytu oraz obywatelstwa.

Wokół tego egzaminu krąży wiele opinii, niedopowiedzeń i mitów, z którymi chciałabym rozprawić się w tym artykule, żeby każda osoba, która podejmuje decyzję o rejestracji, wiedziała, jak się do niego przygotować.

MIT 1 – „Do egzaminu można przygotować się w 3 miesiące.”

Tak, ale tylko wtedy, jeśli twój obecny poziom znajomości języka polskiego jest już w okolicach B1. W takiej sytuacji uczysz się rozwiązywać przykładowe zadanie egzaminacyjne i kontrolujesz czas ich wykonania.

Jeśli jednak twój poziom jest niższy – nadal mylisz końcówki wyrazów, nie umiesz pisać po polsku lub znasz tylko 20 polskich wyrazów, to potrzebujesz znacznie więcej czasu niż 3 miesiące.

MIT 2 – „Mówię i rozumiem po polsku, więc jestem gotowy!”

No cóż, komunikowanie się po polsku jest ważne, ale na B1 to stanowczo za mało!

Pamiętaj, mówienie i rozumienie ze słuchu to tylko 2 z 5 części egzaminu. Moje doświadczenie egzaminatorskie pokazuje, że najtrudniejsza dla zdających jest poprawność gramatyczna i pisanie. Zatem jeśli nadal mylisz biernik z narzędnikiem, końcówki czasu przeszłego rodzaju męskoosobowego z niemęskoosobowym, to znaczy, że jest jeszcze dla ciebie za wcześnie.

Uwierz mi, czasami lepiej poczekać, dać sobie więcej czasu niż zarejestrować się na egzamin, licząc na cud.

MIT 3 – „Egzamin B1 jest bardzo trudny, nigdy go nie zdam!”

Nie będę cię oszukiwać – łatwo nie jest, szczególnie, gdy dopiero zaczynasz uczyć się polskiego i widzisz, jak daleka droga przed tobą, ale… egzamin B1 można zdać. Jak? Musisz być cierpliwy.

Założyć, że przygotowanie zajmie ci około 2 lat! Tak, dobrze przeczytałeś – 2 lata to w mojej opinii czas, którego potrzebujesz, aby dojść do poziomu B1 bez stresu i lęku, że nie poradzisz sobie na egzaminie. Znam osoby, którym przygotowanie się zajęło mniej czasu (mój rekordzista zrobił to w 9 miesięcy, startując od poziomu A0), ale umówmy się, w takim przypadku nauka polskiego determinuje twoje życie – rodzinne i zawodowe.

Zatem skąd masz wiedzieć, czy jesteś już gotowy na B1? Uczysz się polskiego od dłuższego czasu, mówisz, dużo rozumiesz, ale pisanie i gramatyka spędza ci sen z powiek?

Przyjdź do nas 31 sierpnia o 10:00 i sprawdź swój poziom! Razem z doświadczoną lektorką i egzaminatorką języka polskiego sprawdzisz wszystkie umiejętności wymagane na egzaminie – mówienie, czytanie, rozumienie ze słuchu, gramatykę i pisanie. Na koniec otrzymasz od nas szczegółowy raport o swoich mocnych stronach i obszarach, nad którymi trzeba jeszcze pracować.

Aaaa, zapomniałam dodać, że spotkanie jest za darmo. To co, dołączysz do nas???

CHCESZ WEJŚĆ ZE SWOIM POLSKIM NA WYŻSZY POZIOM? ZRÓB TE 3 RZECZY!

Jakiś czas temu przeprowadziłam krótki wywiad z jednym z moich dawnych uczniów – Tamasem. Tamas jest z pochodzenia Węgrem, jednak mieszka i pracuje w Polsce. Z opanowaniem języka poradził sobie doskonale, dlatego chciałam wam przedstawić zasady, którymi się kierował ucząc się polskiego.

Pamiętam kiedy zaczęliśmy wspólne lekcje polskiego. Tamas od razu wiedział, jaki jest jego cel językowy i po co się uczy. Chciał zdać egzamin B2, który był mu potrzebny, aby móc rozpocząć pracę w polskich liniach lotniczych. Potrzebował jedynie 6 miesięcy, aby przygotować się do egzaminu certyfikatowego i zdać go z bardzo dobrym wynikiem (wszystkie części powyżej 90%)!

Podczas naszej ostatniej rozmowy zapytałam go, jakie są, jego zdaniem, 3 najważniejsze rzeczy, które trzeba zrobić, aby wejść na wyższy poziom biegłości ucząc się polskiego:

1) Cel, który jest twój – musisz sam siebie zapytać, dlaczego chcesz nauczyć się polskiego.

Być może planujesz zostać w Polsce na dłużej, znaleźć lepszą pracę lub swobodnie komunikować się po polsku z teściową. Każdy cel jest dobry, o ile jest dla ciebie ważny, jest ci bliski.

2) Zacznij dzisiaj – nigdy nie będzie idealnego momentu.

Znasz to, prawda? Brak czasu, za ciepło, za zimno, od stycznia, po wakacjach itp. Zacznij teraz, po prostu i nie szukaj wymówek!

3) Systematyczność.

Bądźmy szczerzy, wejście na wyższy poziom znajomości języka wymaga czasu i wysiłku. Tymczasem motywacji wystarcza ludziom zwykle na dwa tygodnie, w porywach na miesiąc. Dlatego tak ważne jest, aby wypracować w sobie nawyk systematycznej pracy. I nie, nie musisz spędzać nad polskim 2 godzin dziennie. Zacznij od 20 minut, ale rób to regularnie – minimum 3-4 razy w tygodniu.

Potrzebujesz dowodu i potwierdzenia? Obejrzyj fragmenty wywiadu z Tamasem i posłuchaj, jak mówi po polsku. Fragmenty tego wywiadu możecie oglądać na profilach szkoły:  Facebook Instagram


6 ŻYCIOWYCH SYTUACJI W KTÓRYCH PRZYDA CI SIĘ ZNAJMOŚĆ POLSKIEGO.

Jeśli mieszkasz już w Polsce, ale Twoja przygoda z nauką języka dopiero się zaczyna, polecam Ci na początek przyswoić sobie zestaw niezbędnego w kluczowych sytuacjach słownictwa. Dzięki temu poczujesz, że nie potrzeba wielu miesięcy nauki, aby poradzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Mam nadzieję, że mój e-book Ci w tym pomoże.

TYLKO DO SIERPNIA! MOŻESZ BEZPŁATNIE POBRAĆ E-BOOK "OGARNIJ SWOJE SPRAWY SAMODZIELNIE" TUTAJ.

Praktyczny e-book do nauki polskiego dla obcokrajowców „Ogarnij swoje sprawy samodzielnie” przedstawia sześć życiowych sytuacji w których przyda Ci się znajomość polskiego. 

  1 - Założenie konta w banku
  2 - Złożenie wniosku o kartę pobytu
  3 - Nadanie paczki 
  4 - Wynajem mieszkania
  5 - Wizyta u lekarza
  6 - Zakupy w aptece

Stworzyłam ten e-book z myślą o obcokrajowcach, którzy wkrótce po przybyciu do Polski zmagają się z pozoru błahymi sytuacjami życia codziennego. Ile razy słyszałam od moich uczniów, że mają problem z wynajęciem mieszkania, złożeniem dokumentów w urzędzie czy wysłaniem listu na poczcie. Powód? Bariera językowa. Czy tak musi być? Moim zdanie nie.

Jeśli uczyłeś/-łaś się kiedyś języka polskiego lub być może cały czas chodzisz na kurs i korzystasz z różnych podręczników dla osób początkujących, to z pewnością zauważysz, że na próżno szukać w nich słówek i wyrażeń, które pomogą ci w załatwieniu swoich spraw codziennych. To z kolei rodzi frustrację – uczysz się o narzędniku i bierniku, umiesz opowiedzieć o swojej rutynie dnia, ale żeby otworzyć konto w banku musisz prosić o pomoc polskich znajomych lub, co gorsza, korzystać z translatora. Czy to oznacza, że załatwienie swoich spraw w Polsce wymaga znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1? Moim zdaniem nie.

Ten e-book to zestaw 6 sytuacji komunikacyjnych, z którymi, prędzej czy później, zetknie się obcokrajowiec, który po raz pierwszy przyjedzie do Polski. O ile twoje życie w Polsce byłoby łatwiejsze, w skali od 0 do 10, gdybyś umiał/-ła wyrazić siebie w tych sytuacjach? Przeczytaj koniecznie i daj mi znać!

Tylko do sierpnia! bezpłatnie pobierzesz: tutaj.

10 PORAD JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKA POLSKIEGO

Jeśli wydaje Ci się, że nauka języka obcego to wielogodzinne wykonywanie ćwiczeń gramatycznych i zakuwanie tysięcy słówek na pamięć, to jesteś w błędzie. Oczywiście możesz uczyć się w ten sposób, ale gwarantuję, że nie będzie to ani efektowne, ani efektywne.

Poniżej znajdziesz garść przydatnych wskazówek, w jaki sposób uczyć się języka polskiego i za bardzo się nie zmęczyć:-) Gotowi? to zaczynamy!

Czytaj więcej...

5 NAJWIĘKSZYCH BARIER W NAUCE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

Cudzoziemcy mają różne powody, które motywują ich do nauki języka polskiego. Niektórzy pracują w Polsce, inni planują założyć rodzinę i pozostać w naszym kraju na dłużej. Istnieją również osoby, dla których nauka języków obcych jest pasją. Bez względu na powód rozpoczęcia przygody z językiem polskim, często pierwsze zniechęcenie pojawia się bardzo szybko. 

Dlaczego tak się dzieje? Jakie są największe bariery w nauce języka polskiego? Poniżej znajduje się 5 z nich, z którymi, w swojej pracy lektorskiej, spotykam się najczęściej. 

Czytaj więcej...

 Easy Polish, Poznań, Polska     kontakt@easypolish.com.pl     +48 697 260 783      Polityka prywatności