Zapraszamy na bezpłatny próbny egzamin B1 w naszej szkole. 31 sierpnia, 10:00. Obowiązuje rejestracja: https://forms.gle/7iSmHwNGkaKtmkTx5

Certyfikat B1 z języka polskiego – oto Święty Graal wielu obcokrajowców!

Trudno się dziwić – ten dokument otwiera w Polsce wiele drzwi: lepsza praca, studia na polskich uniwersytetach, ale przede wszystkim możliwość otrzymania karty stałego pobytu oraz obywatelstwa.

Wokół tego egzaminu krąży wiele opinii, niedopowiedzeń i mitów, z którymi chciałabym rozprawić się w tym artykule, żeby każda osoba, która podejmuje decyzję o rejestracji, wiedziała, jak się do niego przygotować.

MIT 1 – „Do egzaminu można przygotować się w 3 miesiące.”

Tak, ale tylko wtedy, jeśli twój obecny poziom znajomości języka polskiego jest już w okolicach B1. W takiej sytuacji uczysz się rozwiązywać przykładowe zadanie egzaminacyjne i kontrolujesz czas ich wykonania.

Jeśli jednak twój poziom jest niższy – nadal mylisz końcówki wyrazów, nie umiesz pisać po polsku lub znasz tylko 20 polskich wyrazów, to potrzebujesz znacznie więcej czasu niż 3 miesiące.

MIT 2 – „Mówię i rozumiem po polsku, więc jestem gotowy!”

No cóż, komunikowanie się po polsku jest ważne, ale na B1 to stanowczo za mało!

Pamiętaj, mówienie i rozumienie ze słuchu to tylko 2 z 5 części egzaminu. Moje doświadczenie egzaminatorskie pokazuje, że najtrudniejsza dla zdających jest poprawność gramatyczna i pisanie. Zatem jeśli nadal mylisz biernik z narzędnikiem, końcówki czasu przeszłego rodzaju męskoosobowego z niemęskoosobowym, to znaczy, że jest jeszcze dla ciebie za wcześnie.

Uwierz mi, czasami lepiej poczekać, dać sobie więcej czasu niż zarejestrować się na egzamin, licząc na cud.

MIT 3 – „Egzamin B1 jest bardzo trudny, nigdy go nie zdam!”

Nie będę cię oszukiwać – łatwo nie jest, szczególnie, gdy dopiero zaczynasz uczyć się polskiego i widzisz, jak daleka droga przed tobą, ale… egzamin B1 można zdać. Jak? Musisz być cierpliwy.

Założyć, że przygotowanie zajmie ci około 2 lat! Tak, dobrze przeczytałeś – 2 lata to w mojej opinii czas, którego potrzebujesz, aby dojść do poziomu B1 bez stresu i lęku, że nie poradzisz sobie na egzaminie. Znam osoby, którym przygotowanie się zajęło mniej czasu (mój rekordzista zrobił to w 9 miesięcy, startując od poziomu A0), ale umówmy się, w takim przypadku nauka polskiego determinuje twoje życie – rodzinne i zawodowe.

Zatem skąd masz wiedzieć, czy jesteś już gotowy na B1? Uczysz się polskiego od dłuższego czasu, mówisz, dużo rozumiesz, ale pisanie i gramatyka spędza ci sen z powiek?

Przyjdź do nas 31 sierpnia o 10:00 i sprawdź swój poziom! Razem z doświadczoną lektorką i egzaminatorką języka polskiego sprawdzisz wszystkie umiejętności wymagane na egzaminie – mówienie, czytanie, rozumienie ze słuchu, gramatykę i pisanie. Na koniec otrzymasz od nas szczegółowy raport o swoich mocnych stronach i obszarach, nad którymi trzeba jeszcze pracować.

Aaaa, zapomniałam dodać, że spotkanie jest za darmo. To co, dołączysz do nas???