Easy Polish Poznań - 10 PORAD JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKA POLSKIEGO  

ZAPISZ SIĘ MAM PYTANIE            insta

BLOG

Jeśli wydaje Ci się, że nauka języka obcego to wielogodzinne wykonywanie ćwiczeń gramatycznych i zakuwanie tysięcy słówek na pamięć, to jesteś w błędzie. Oczywiście możesz uczyć się w ten sposób, ale gwarantuję, że nie będzie to ani efektowne, ani efektywne.

Poniżej znajdziesz garść przydatnych wskazówek, w jaki sposób uczyć się języka polskiego i za bardzo się nie zmęczyć:-) Gotowi? to zaczynamy!

1) Najpierw zastanów się, dlaczego chcesz się uczyć języka polskiego? Może jest Ci potrzebny w szkole lub w pracy albo chciałbyś przyjechać do Polski na wakacje? A może interesuje Cię kultura tego języka? Pamiętaj, że jasne sprecyzowanie celu zdecydowanie ułatwi Ci naukę.

2) Systematyczność to podstawa! Zaplanuj, ile czasu dziennie chcesz poświęcić na naukę języka polskiego. Zapisz to na kartce i przypnij w widocznym miejscu (np. na lodówce). Znajdź codziennie 30 minut na powtórzenie nowych słówek lub ćwiczenia gramatyczne. Gwarantuję, że szybko zobaczysz rezultaty. Praca nad językiem raz w tygodniu lub z doskoku na zasadzie "jak mi się przypomni" to praca syzyfowa. 

3) Nie żałuj pieniędzy na dobry słownik!

4) Nauka języka to czysta przyjemność, a nie obowiązek! Staraj się w nią zaangażować, ma ona być dla Ciebie przyjemnością. Jeżeli czegoś nie rozumiesz - nie zrażaj się, poproś nauczyciela o wytłumaczenie niezrozumiałych dla Ciebie zagadnień.

5) W tandemie zawsze raźniej! Znasz powiedzenie „w kupie siła”? Znajdź kogoś, z kim będziesz mógł porozmawiać po polsku. Jak? Może jeden z Twoich polskich przyjaciół chciałby się uczyć Twojego języka? Świętnie! Umówcie się, że przez 30 minut rozmawiacie w Twoim języku, a przez następne pół godziny po polsku. Wymiana językowa to świętna metoda, żeby uczyć się języka. 

6) Korzystaj z Internetu. Znajdziesz tu wiele przydatnych stron z ćwiczeniami, tekstami czy plikami audio (zachęcamy do odwiedzenia naszej strony http://easypolish.com.pl/en/).

7) Oglądaj programy telewizyjne, filmy, słuchaj polskiego radia i czytaj polskie książki. Uwierz, że to jedna ze skuteczniejszych metod w nauce języka obcego!

8) Rób fiszki i obklejaj swój dom karteczkami! Im częściej będziesz je oglądać, tym szybciej i efektywniej je zapamiętasz! Fiszki możesz tworzyć także na komputerze, komórce czy tablecie. Jeśli robisz je ręcznie (możesz wykorzystać na to czas na przykład podczas oglądania filmu), zabierz je ze sobą i powtarzaj nowe słówka wszędzie, gdzie się da. Dojeżdżasz do pracy komunikacją miejską? Stoisz w długiej kolejce w sklepie? To może być Twoje 30 minut codziennej pracy nad językiem

9) Kurs lub korepetycje. Kiedy uczysz się, zawsze pojawiają się jakieś wątpliwości, dlatego warto zapisać się dodatkowo na kurs. Nie poprzestawaj jednak TYLKO na tym! Ludzie często pytają mnie, ile czasu potrzeba, żeby nauczyć się polskiego. Zawsze odpowiadam, że to bardzo indywidualna kwestia. Czasami wystarczy pół roku, czasami 10 lat to za mało. Jeśli nie robisz nic poza kursem, nie spodziewaj się szybkich rezultatów. Potrzeba tutaj również dużo Twojej pracy własnej - nie zapominaj o tym.

10) Wyjazd! Wiadomo, że nie każdy ma taką możliwość, jednak najlepszym sposobem nauki języka jest pobyt w kraju, w którym się go używa. Może zatem warto zaplanować wakacje w Polsce lub chociażby długi weekend? Jeśli zrobisz to odpowiednio wcześniej, taki wyjazd na pewno nie zrujnuje Twojego budżetu.

Jeśli macie jeszcze jakieś sprawdzone metody, dajcie znać. W grupie siła:-)

 

 Easy Polish, Poznań, Polska     kontakt@easypolish.com.pl     +48 697 260 783      Polityka prywatności